Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Jana Brzechwy w Czechowicach-Dziedzicach

Wersja normalna A Wersja kontrastowa A Wersja jaskrawa A Wersja kontrastowa jaskrawa A Zmniejsz rozmiar czcionki A- Zwiększ rozmiar czcionki A+

Patron szkoły

Jan Brzechwa, właściwie Jan Lesman, urodził się 15 VIII 1900 w Żmerynce na Ukrainie, zmarł 2 VII 1966 w Warszawie. Był poetą, satyrykiem, tłumaczem, publicystą. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Z zawodu był adwokatem, specjalistą w zakresie prawa autorskiego. Debiutował w 1920 jako satyryk, pierwszy tom wierszy dla dzieci wydał w 1937. W 1955 otrzymał nagrodę miasta stołecznego Warszawy za całokształt twórczości, w 1956 - nagrodę Prezesa Rady Ministrów, za twórczość dla dzieci i młodzieży, w 1965 - nagrodę Ministra Kultury i sztuki I stopnia za całokształt twórczości. W 1981 nakładem PIW opublikowano Wiersze wybrane. Sławę przyniosły Brzechwie dopiero wiersze dla dzieci. Oto ich tytuły:

a także najbardziej znane Brzechwa dzieciom i Sto bajek.

Brzechwa jest autorem baśni poetyckich miedzy innymi Przygody rycerza Szaławiły, oraz cyklu opowieści fantastycznych prozą o przygodach Pana Kleksa: Akademia Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa, Triumf Pana Kleksa.